Kilka dobrych porad, aby uzyskać miękkie i soczyste mięso z rumianą skórką. Każda gospodyni powinna znać te wskazówki

Kilka dobrych porad, aby uzyskać miękkie i soczyste mięso

Nie raz zdarza się, że mięso, które mamy w planach upiec, mimo naszych ogromnych starań, wychodzi albo surowe, albo przypalone, albo po prostu suche i niesmaczne. Istnieje jednak kilka sposobów, w wyniku których wychodzi nam bardzo dobre i soczyste mięso.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakiej wielkości jest dany kawałek mięsa – w końcu im większy, tym trudniej jest je odpowiednio dosmażyć wewnątrz. Wizualnie może i zda egzamin, ze względu na dobrze przypieczone krawędzie, ale w środku będzie niezjadliwe.

Optymalna waga dla dobrego kawałka mięsa to nie więcej niż 2,5 kg. Dodatkowo warto jest też wybrać mięso bez kości, jak np. polędwica.

Marynowanie to podstawa w przyrządzaniu mięsa. Wszelkiego rodzaju przyprawy i zioła zwiększają jego aromat i soczystość. Musztarda, miód, czosnek czy smalec to tylko kilka z wielu możliwości doprawienia mięsa.

Ważne jest, aby w wybranych przyprawach natrzeć mięso dzień przed gotowaniem, najlepiej wieczorem. Oczywiście po tym zabiegu, trzeba umieścić mięso z powrotem w lodówce.

A skoro o lodówce już mowa, błędem jest rozpocząć gotowanie mięsa od razu po wyjęciu go z lodówki. Najpierw należy odczekać minimum 2 godziny, aby temperatura mięsa wyrównała się, co pozwoli równomiernie je upiec.

Chcąc uniknąć efektu gumowatego mięsa, warto jest je również podsmażyć na patelni przed rozpoczęciem procesu pieczenia. Łatwo jest zobaczyć, kiedy zakończyć podsmażanie, a rozpocząć pieczenie, ponieważ mięso zacznie uzyskiwać złoty kolor.

W przypadku zbyt dużych mięs nie mieszczących się na patelni, trzeba włożyć mięso od razu do piekarnika rozgrzanego już wcześniej do temperatury minimum 220 stopni, a zmniejszyć temperaturę dopiero wtedy, gdy osiągnie oczekiwany przez nas złotawy kolor.