Rosja wstrzymuje wakacyjne wydarzenia dla dzieci na Krymie do 1 września

Rosyjskie władze ogłosiły 22 czerwca, że do 1 września na okupowanym Krymie nie odbędą się żadne zorganizowane wakacyjne wydarzenia dla dzieci. Komunikat zbiegł się z deklaracją ukraińskiej armii, która po serii weekendowych ataków oświadczyła, że „zamyka sezon plażowy na Krymie”.

Kijów od kilku tygodni koncentruje uderzenia na półwyspie, a kulminacją był miniony weekend. Według oświadczenia ukraińskiego ministerstwa obrony cele zostały trafione na kilku kierunkach jednocześnie.

Tylko w ostatnich dniach siły obronne uderzyły w skład paliwa, stacje przesyłowe gazu, systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr i S-400 oraz stacje radarowe Niebo-U i Kasta — przekazał resort obrony Ukrainy.

Do tego komunikatu armia dodała krótkie zdanie: „Zamykamy sezon plażowy na Krymie”. W trakcie weekendowych działań Ukraina zaatakowała port w miejscowości Kercz na wschodnim wybrzeżu półwyspu.

Problemy logistyczne na półwyspie

Krym od tygodni mierzy się z poważnymi trudnościami w zaopatrzeniu. Ukraińskie uderzenia doprowadziły do racjonowania paliwa, a w ostatnich dniach doszły do tego przerwy w dostawach prądu. Na razie nie widać perspektyw na poprawę sytuacji.

Skala ostatnich ataków sprawia, że lato 2026 r. zapowiada się jako najtrudniejsze dla mieszkańców okupowanego półwyspu od jego aneksji w 2014 r.