Polacy ujawnili swoje opinie o Hołowni po nocnym spotkaniu z PiS. Zaskakujące wyniki sondażu
Po odbytym w ubiegłym tygodniu spotkaniu szefa Polski 2050, Szymona Hołowni, z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, opublikowane zostały zaskakujące wyniki badań opinii publicznej. Zmiany w sondażach zaufania społecznego oraz oceny jego roli jako marszałka Sejmu są wyraźnie widoczne na tle analogicznych badań sprzed zaledwie miesiąca. Polska społeczność po raz kolejny składa swoje oceny na temat Hołowni, który nadal zmaga się z konsekwencjami słabego startu w wyborach prezydenckich.
Hołownia podąża śladami PiS? Spotkania odbywają się nocą
Spotkanie pomiędzy Szymonem Hołownią a Jarosławem Kaczyńskim miało miejsce w nocy, w prywatnym mieszkaniu posła PiS, Adama Bielana. Politycy partii rządzącej deklarują, że ich celem jest wspólne „ratowanie Polski”. Efekty tej współpracy pojawiły się już podczas pierwszego głosowania w Sejmie, po tym nocnym spotkaniu.
Dzięki głosom Polski 2050, PiS oraz Konfederacji uchwalono ustawę wiążącą limit budżetowy na budownictwo społeczne. Jednak zamiast ograniczenia wydatków budownictwa, przegłosowano poprawkę w ustawie budżetowej, która umożliwia organizację budownictwa społecznego przewidującą dojście do prawa własności. Nie wprowadzono osobnej ustawy, a zmiany dokonano poprzez budżetowe poprawki, co spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej.
Wyjątkowe wyniki sondaży dotyczące Szymona Hołowni
Mimo porażki w wyborach prezydenckich, w których nie przekroczył 5% poparcia i przegrał nawet ze skompromitowanym Grzegorzem Braunem, badania opinii konsumenckiej dotyczące marszałka wskazały na znaczące rozwarstwienie nastrojów społecznych. Przykładowo, sondaż przeprowadzony przez SW Research dla Onetu pozwolił zapytać respondentów o ich przewidywania względem politycznej przyszłości Hołowni po zakończeniu jego kadencji marszałkowskiej. Wyniki pokazały, że aż 54,3% obywateli nie widzi dla niego przyszłości w polityce, natomiast 29,3% widzi ją pozytywnie. Szczególnie krytyczną opinię wyraziła grupa wiekowa 35-49 lat, gdzie ponad 60% respondentów negatywnie oceniło prognozy na jego temat.
W badaniu z czerwca 2025 współtworzonym przez SW Research i „Rzeczpospolitą” zmierzono ocenę dotychczasowej działalności politycznej Hołowni. 29,2% ankietowanych wypowiedziało się pozytywnie, podczas gdy aż 63,4% wystawiło mu ocenę od przeciętnej do negatywnej. Co ciekawe, aż 7% badanych wstrzymało się od oceny.
Brak zaufania po aferze z PiS
Najświeższe badania SW Research przeprowadzone 8-9 lipca 2025 ukazują nastroje Polaków wobec marszałka w kontekście niedawnego spotkania i trwających politycznych przemian. Pozytywnie wypowiedziało się na jego temat 40% respondentów (z czego 8,7% zdecydowanie dobrze, a 31,3% raczej dobrze ocenia jego działalność). Negatywne opinie wyraziło 27,6% osób, z czego 18% wskazało raczej źle, a 9,6% zdecydowanie źle.
Ważnym elementem jest jednak znaczna grupa 32,5% respondentów, którzy wybrali odpowiedź „trudno powiedzieć”, co wskazuje na rozmytą ocenę i niepewność wobec marszałka.
Zmiany na politycznej scenie i przyszłość marszałka Hołowni
Obserwacje opinii publicznej mają miejsce w czasie oczekiwań na rekonstrukcję rządu po wyborach prezydenckich, przegranych przez kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Włodzimierz Czarzasty ogłosił przesunięcie rekonstrukcji, na co wpłynęły także sugestie Hołowni, który wspominał o napiętej sytuacji wewnątrz swojej partii po zakończeniu współpracy w ramach Trzeciej Drogi i odejściu polityków z Polski 2050.
Zgodnie z umową koalicyjną Lewicy, Polski 2050, Platformy Obywatelskiej i PSL, na drugą połowę kadencji planowana jest zmiana marszałka Sejmu. Włodzimierz Czarzasty ma objąć to stanowisko, co zwiastuje polityczne przetasowania w koalicji.