6 objawów wskazujących na to, że Twój organizm walczy z rakiem płuc

Rak płuc to straszna choroba, która może mieć śmiertelne konsekwencje. Jest to jedna z najczęściej występujących postaci raka zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a w 2018 roku na całym świecie odnotowano 2 miliony nowych przypadków zachorowania.

Mimo jednak tak częstego występowania czasami niezwykle trudno jest stwierdzić, czy ktoś ma raka płuc. U wielu osób nie występują żadne objawy, a chorobę wykrywa się dopiero przy prześwietleniu rentgenowskim lub tomografii komputerowej wykonywanych w zupełnie innym celu.

W rzeczywistości wiele osób wykazuje rożne objawy, choć zazwyczaj nie są one kojarzone jako symptomy raka płuc.

1. TRUDNOŚCI W PRZEŁYKANIU

stage-3-lung-cancer

Jeśli rak płuc rozprzestrzenił się i zaatakował przełyk, pacjent może mieć trudności w przełykaniu. Jest to dysfagia i choć brzmi jak drobna niedogodność, może mocno wpłynąć na jakość życia danej osoby.

Badanie przeprowadzone wśród 391 pacjentów chorujących na raka płuc wykazało, że u tych, którzy odczuwają największy ból podczas przełykania, istniało większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu tej choroby.

2. CHRYPKA

non-small-cell-lung-cancer
Choć zazwyczaj jest postrzegana jako skutek całonocnej imprezy albo po prostu jako cecha charakterystyczna głosu u niektórych osób, może też być czymś o wiele groźniejszym. Jeśli ochrypły głos pojawia się nagle u kogoś, kto nigdy takiego nie miał, powinno to wzbudzić niepokój.

Podobnie jak w przypadku zespołu Pancoasta – rak płuc, który zaatakował nerwy, może zakłócać działanie, a w pewnych przypadkach nawet paraliżować struny głosowe. W związku z tym niektóre osoby mogą mieć chrypkę podczas mówienia.

3. ŚWISZCZĄCY ODDECH

mesothelioma
Świszczący oddech – dźwięk wydawany przy wydechu przez osoby ze zwężonymi drogami oddechowymi – jest objawem wielu chorób płuc. Dość często na przykład zdarza się u osób z astmą po dużym wysiłku fizycznym. To samo może wystąpić u osób z rzadką wadą pierścienia naczyniowego.

Świszczący oddech można jednak zaobserwować także u pacjentów chorujących na raka płuc. W tej grupie osób jest to zazwyczaj spowodowane naciskiem guza na drogi oddechowe.

4. BÓL OKOLICY BARKU I RAMIENIA

Zespół Pancoasta to nazwa schorzenia, które może wystąpić, kiedy komórki nerwowe zostały zaatakowane przez raka płuc. Guz ten występuje stosunkowo rzadko – zespół Pancoasta występuje u 1 do 3 procent pacjentów z rakiem płuc.

Jednym z objawów tej choroby jest specyficzny ból barku, który również promieniuje poza ramię pacjenta i aż do pach.

5. KASZEL

lung cancer screening
Wiadomo oczywiście, że nie każdy kaszel musi być od razu objawem raka płuc. Należy jednak zachować czujność. Jeśli jesteś palaczem lub byłym palaczem, u którego nagle pojawia się kaszel niewynikający z przeziębienia czy infekcji, powinieneś skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw raka płuc.

Szczególną czujność należy zachować w przypadku kaszlu, który nie ustępuje lub pogarsza się w miarę upływu czasu: może to wskazywać na raka płuc.

6. KRWIOPLUCIE

asbestos-cancer

Krwioplucie to termin medyczny określający objaw powszechnie znany jako odkrztuszanie krwistej wydzieliny. Jest to jeden z najczęstszych objawów raka płuc i nigdy nie należy go ignorować.

Specjaliści wielokrotnie podkreślali, że jeśli ktoś kaszle krwią, bez względu na jej ilość, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

error: Content is protected !!