Masz taki zamek? Ekspert pokazuje, ile jest wart

Najnowsza sensacja internetowa to klucz, zdolny otworzyć popularne jednorzędowe zamki w drzwiach. Ekspert w dziedzinie kluczy zademonstrował w materialne wideo, przed jakimi zabezpieczeniami należy się mieć na baczności, aby uniknąć potencjalnego włamania lub kradzieży.

Na przykład w takich miejscach jak Wyspy Owcze, mieszkańcy nie obawiają się zostawiać swoich domostw otwartych. Poziom bezpieczeństwa w tych obszarach jest na tyle wysoki, że ryzyko kradzieży wydaje się znikome. W Polsce, mimo niższego wskaźnika przestępczości niż w innych częściach Europy, obywatel nadal zabezpieczają swoje mieszkania zamkami, obawiając się włamań. Niemniej jednak, zamknięcie drzwi na klucz nie zawsze jest gwarantem bezpieczeństwa, co odkrywa ekspert od zamków, ujawniając smutną prawdę.

Masz taki zamek? Łatwo go obejść

Na platformie TikTok zyskał popularność film autorstwa (@pankluczyk), gdzie zostało zaprezentowane, jak prosto można obejść zabezpieczenia w drzwiach głównych, korzystając z płaskiego klucza z jednej linii otworów. Wielu spośród nas używa podobnych kluczy, zakładając, że chronią one dostatecznie nasze domy. Okazuje się jednak, że taka ochrona może być niewystarczająca. Dlaczego? Jak wyjaśnia ekspert, taki mechanizm można łatwo sforsować.

W prezentacji porównano dwa rodzaje kluczy: zwykły płaski klucz bez wypustek, które nie umożliwił otwarcia zamka, i tajemniczy „uniwersalny” klucz, który bez trudu wpasował się w zamek i po kilku manipulacjach, otworzył go. Twórca wideo ostrzega przed użytkowaniem kluczy z pojedynczym rzędem otworów, które są proste do podrobienia. Dodatkowo omawiany tajemniczy klucz nie zniszczył mechanizmu zamka, przez co w przypadku włamania nie zostają ślady.

Jak się okazuje, test kluczy przykuł uwagę licznej widowni. W reakcjach widzów pojawiły się różne opinie. Niektóre komentarze sugerują, że prezentacja może stanowić zagrożenie, wskazując, że może to być bardziej wskazówka dla przestępców niż ostrzeżenie. „To bardziej porada dla potencjalnego włamywacza” – stwierdził pewien internauta pod komentarzem, który zdobył 150 polubień. Inni sugerowali, że każdy zamek jest do sforsowania, wystarczy znać sposób.

Płaski kluczyk złamany w kilka chwil

Jeden z widzów opowiedział, że doświadczył włamania, w którym użyto mechanizmu identycznego z pokazanym na filmie. Dodał również, iż zamki nie zostały uszkodzone, co wskazuje, że włamywacze mogli posłużyć się tą samą metodą. Inna opinia wspomina o niezamierzonym otwarciu drzwi sąsiada, co było możliwe dzięki identycznym zabezpieczeniom w całym budynku.

 

@pankluczyk Kilka slow o bezpieczenstwie kluczy plaskich koniecznie obejrzyj do konca i udostepnij znajomym #pankluczykgdansk #locksport #bezpieczeństwo ♬ dźwięk oryginalny – Pan Kluczyk

Płaski kluczyk złamany w kilka chwil

Zamieszczone uwagi skłaniają do przemyśleń i analizowania, czy inwestycja w bardziej zaawansowane zabezpieczenia nie byłaby lepszą ochroną przed niebezpieczeństwem i kradzieżą. Czasami warto zainwestować większe środki finansowe by mieć pewność, że w nocy możemy czuć się bezpiecznie.

Źródło: TikTok @pankluczyk.