Jak wykorzystać liście laurowe, aby uzdrowić organizm z wielu chorób. Okazuje się że ma wiele zastosowań

Powszechnie stosowane w polskiej kuchni, liście laurowe pojawiają się w przepisach na liczne tradycyjne potrawy: od szerokiego wachlarza zup i bulionów, przez wszelkiego rodzaju gulasze, aż po bigos i inne dania jednogarnkowe.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten popularny, choć niepozorny składnik, posiada wiele prozdrowotnych właściwości.

Już w starożytności liściom laurowym przypisywano korzystne działanie na ludzki organizm. Antyczni Grecy powszechnie wykorzystywali je w leczeniu różnorakich przypadłości. Warto czerpać zatem z wiedzy starożytnych mędrców i wdrożyć stosowanie liści laurowych, zarówno dla walorów smakowych potraw, jak i korzystnego działania zdrowotnego.

Jakie działanie przypisuje się liściom laurowym?

Łagodzenie bólu

Związki chemiczne występujące w liściach laurowych wykazują działanie przeciwzapalne, co wiąże się z łagodzeniem przez nie bólu, np. mięśni czy stawów. Olejek sporządzony z liści laurowych można wcierać w skronie – pomaga przy bólu głowy.

Leczenie ran

Stosowanie liści laurowych przyspiesza gojenie się ran, zapobiega powstawaniu blizn i pomaga w ich pozbywaniu się. W liściach laurowych stwierdzono występowanie związków o działaniu antybakteryjnym.

Serce jak dzwon

Zawarte w liściach laurowych kwas kawowy oraz rutyna przyczyniają się do spadku poziomu złego cholesterolu we krwi oraz działają wzmacniająco na ściany mięśnia sercowego.

Sprawne trawienie

Liście laurowe mają korzystny wpływ na przewód pokarmowy – pomagają przy wzdęciach, stymulują wytwarzanie soków trawiennych, dzięki czemu przyspieszają i usprawniają trawienie, a także działają detoksykująco.

Profilaktyka cukrzycy

Badania wykazują, że substancje zawarte w liściach laurowych przyczyniają się do redukcji poziomu glukozy we krwi oraz stymulują produkcję insuliny. Regularnie spożywane, mogą przyczynić się do profilaktyki cukrzycy.

Pomocne przy przeziębieniu

Stosowane w trakcie przeziębienia, liście laurowe wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny oraz łagodzą kaszel.

Działanie antynowotworowe

Liściom laurowym przypisuje się właściwości korzystne w zwalczaniu komórek nowotworowych. Szczególnie istotną skuteczność stwierdzono w przypadku walki z rakiem piersi.

Sposób na włosy

Płukanka z liści laurowych może okazać się remedium na łupież, swędzenie i podrażnienie skóry głowy, a także przyspiesza porost włosów. Przygotujesz ją poprzez zagotowanie wody z dodatkiem kilku liści laurowych.