Prokuratura składa wniosek o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dziś do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Szymona Hołowni, wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie posła Antoniego Macierewicza do odpowiedzialności karnej — podała Prokuratura Krajowa.
Podstawa wniosku: śledztwo Zespołu Śledczego nr 4
Jak wskazuje komunikat prokuratury, wniosek o uchylenie immunitetu Macierewicza oparty jest na ustaleniach zgromadzonych w toku śledztwa prowadzonego przez Zespół Śledczy nr 4 Prokuratury Krajowej, powołany zarządzeniem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nr 48/2024 z dnia 8 listopada 2024 roku.
„Podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Zespołu Śledczego nr 4 Prokuratury Krajowej, powołanego zarządzeniem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nr 48/2024 z dnia 8 listopada 2024 r.” — czytamy w komunikacie prokuratury.
Przyczyny i zarzuty wobec Antoniego Macierewicza
Wniosek związany jest z działalnością tzw. komisji Macierewicza, która usiłowała wykazać, iż katastrofa smoleńska była wynikiem zamachu. Wśród stawianych zarzutów wymienia się m.in. przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Obrony Narodowej oraz Przewodniczącego podkomisji. Dodatkowo, postawiono zarzuty dotyczące fałszowania dokumentów, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz ujawnienia osobom niepowołanym informacji niejawnych i chronionych.
Rola immunitetu parlamentarnego w procedurze
Prokuratura podkreśla, że ze względu na immunitet, którym chroniony jest obecnie poseł Antoni Macierewicz, konieczne jest wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Dopiero wtedy możliwe będzie przedstawienie politykowi zarzutów oraz przeprowadzenie dalszych czynności procesowych z jego udziałem.
„Z uwagi na chroniący posła Antoniego Macierewicza immunitet parlamentarny, wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn ścigany z oskarżenia publicznego warunkuje możliwość przedstawienia mu zarzutu popełnienia przestępstwa opisanego we wniosku i wykonania innych czynności procesowych z jego udziałem” — wyjaśnia Prokuratura Krajowa w komunikacie.
Co dalej?
Teraz decyzja należy do Sejmu, który rozpatrzy wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza. W przypadku wyrażenia zgody, możliwe będzie rozpoczęcie formalnego postępowania przeciwko posłowi, a także wszczęcie dalszych procedur prawnych.