Jak rozmnażać róże przez sadzonki – wyhoduj własne róże prosto i szybko

Nawet najpiękniejsze bukiety róż bardzo szybko tracą swój pierwotny blask.

Jednak to nie znaczy, że już na zawsze musimy godzić się z tym krótkim żywotem tych zachwycających kwiatów. Obiecujemy, że stosując się do poniższych wskazówek twoje kwiaty będą mogły na długi czas zdobić wnętrze Twojego mieszkania.

Jak samodzielnie wyhodować różę z łodygi?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że róże można samodzielnie oprawiać w zaciszu własnego domu. A w rzeczywistości zadanie to jest niezwykle proste.

Poniżej przedstawimy najprostszy sposób wyhodowania róży z łodygi kwiatu, z którym na pewno poradzą sobie nawet amatorzy ogrodnictwa.

Do wyhodowania swojej róży będziesz potrzebować cierpliwości, jednak zapewniamy, że odwdzięczy się ona zachwycającym kwitnieniem!

Wymagane składniki:

  • miód – 1 łyżeczka
  • sok z aloesu – 2 łyżeczki
  • popiół drzewny – 1 łyżeczka
  • stała woda – 120 ml
  • bogata w próchnicę ziemia do kwiatów

Sposób przygotowania:

Pierwszym elementem uprawy jest odpowiednie przygotowanie naszych sadzonek. W tym celu należy przeciąć kwiaty pod kątem prostym, tak by pozostawić tylko górną część łodygi. Z kolei na dole łodygi należy wykonać cięcie skośne.

Następnie należy dokładnie wymieszać miód z sokiem z aloesu i popiołem drzewnym i całość zalać wodą w temperaturze pokojowej. Do tak przygotowanej mieszanki wkładamy sadzonki i pozostawiamy na pół dnia.

Należy przy tym pamiętać, że im gorszy jest stan naszych sadzonek, tym więcej czasu będą one potrzebowały na regenerację.

Po upływie ww. czasu należy przenieść sadzonki z roztworu stymulującego bezpośrednio do gleby. Pamiętaj, że musi to być gleba bogata w próchnicę.

Dla zapewnienia lepszych warunków wzrostu przykryj szczelnie sadzonki, tak by nie wyschły. W tym celu sprawdzi się zarówno przezroczysta torba foliowa bądź butelka.

Doniczki z sadzonkami należy umieścić w ciepłym miejscu i od czasu do czasu uchylać „szklarnię” tak by zapewnić dopływ powietrza.

Należy przy tym pamiętać, aby stale kontrolować poziom wilgotności gleby. Dbając o zachowanie optymalnych warunków nasze sadzonki zaczną kwitnąć po upływie 40 do 45 dni od wysadzenia.

Gdy nasza róża będzie już odpowiednio ukorzeniona można ją przesadzić do ogrodu bądź pozostawić w domu, tak by stale zachwycała nas swoim pięknem.