Samodzielnie wyhoduj drzewko laurowe w domu – już nie kupuję w sklepie liści, mam je na wyciągnięcie ręki

Liście laurowe są powszechnie wykorzystywane w polskiej kuchni jako składnik wielu dań.

Znajdziemy je praktycznie w każdej kuchni. Okazuje się, że z niewielkim nakładem pracy możemy zapewnić sobie stały zapas świeżych liści laurowych do dyspozycji. Jak samodzielnie wyhodować drzewko laurowe we własnym domu?

Jak przygotować nasiona do siewu?

Kluczowym etapem jest właściwe przygotowanie nasion do zasadzenia w ziemi. Przede wszystkim należy częściowo naruszyć integralność ich skorup.

Proces ten określa się mianem wertykulacji. Do jej dokonania będziemy potrzebować papieru ściernego do potarcia nasionka lub noża do podrapania jego powierzchni.

Tak wstępnie przygotowane nasiona należy moczyć w ciepłej wodzie przez okres kilku dni, aby napęczniały.

Następnie umieszcza się je na głębokości około 1 cm w niewielkim naczyniu wypełnionym zwilżonym kalcynowanym piaskiem. Nasiona należy pozostawić, przykryte folią, do wykiełkowania, zwilżając piasek od czasu do czasu. Stanowisko naczynia powinno być ciepłe i dobrze naświetlone.

Folię przykrywającą naczynie można zdjąć, gdy nasiona wypuszczą pierwsze kiełki. Gdy z kolei pojawią się pierwsze liście (3-4 sztuki), można zabrać się za przesadzenie roślinki do doniczki.

Rozmnażanie wegetatywne – przez sadzonki

Sadzonki można pozyskać samodzielnie poprzez wycięcie z drzewka zielonych gałązek mierzących ok. 20-25 cm. Gałązki należy podzielić na sadzonki posiadające po 2-3 liście, najlepiej dolne. Na ukośnie przeciętej końcówce gałązki powinien zostać zastosowany związek stymulujący wzrost korzeni.

Tak przygotowaną gałązkę należy ukorzenić, co z reguły następuje w ciągu 3 do 4 miesięcy. W tym celu umieszcza się ją w wypełnionym zwilżonym piaskiem, dość wysokim naczyniu – szklance, słoiku lub przekrojonej w odpowiedni sposób butelce.

Trzeba pilnować utrzymywania się wysokiej wilgotności – podlewać regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Ukorzenioną sadzonkę można przesadzić do doniczki.

Jak przesadzać sadzonki?

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować doniczkę: wypełnić ją drenażem oraz mchem torfowym (1 część), perlitem i kompostem (2 części). Gotowe podłoże dostosowane do potrzeb sukulentów można kupić w sklepach ogrodniczych.

Młode pędy korzeni należy delikatnie rozprowadzić w przygotowanym podłożu i posypać glebą. Stanowisko doniczki nie powinno być mocno nasłonecznione – roślina ta preferuje półcień.

Jak pielęgnować drzewko laurowe?

Drzewku laurowemu należy zapewnić dużo wilgoci w powietrzu. W tym celu warto zraszać je czystą wodą.