Wygrał wybory przez błędy w komisjach? Sprawdzamy opinię Polaków według sondażu CBOS
Najświeższe badanie CBOS wskazuje, że aż 60% Polaków jest przekonanych, iż błędy i nieprawidłowości podczas głosowania nie miały wpływu na zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich. Odmienną opinię podziela 35% respondentów, którzy uważają, że takie zdarzenia mogły wpłynąć na wynik.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7–9 lipca 2025 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski, co daje solidną podstawę do oceny społecznych nastrojów dotyczących przebiegu wyborów.
Jak Polacy oceniają wpływ nieprawidłowości wyborczych?
W badaniu zapytano respondentów, czy według nich nieprawidłowości przy liczeniu głosów, takie jak błędy w komisjach, mogły zaważyć na zwycięstwie Karola Nawrockiego. Większość, bo 60%, zaznaczyła, że jest to mało prawdopodobne lub zupełnie wykluczone.
W szczegółach 33% ankietowanych uznało, że wpływ ten jest zupełnie niemożliwy, a 27% za raczej mało prawdopodobny. Z kolei 35% badanych sądzi, że takie nieprawidłowości mogły mieć istotne znaczenie – z czego 17% jest zdania, iż jest to bardzo prawdopodobne, a 18% – dość prawdopodobne. Niewielki odsetek, 5%, nie potrafił wyrazić opinii.
Zaufanie do Sądu Najwyższego i jego rola w potwierdzeniu wyborów
Znacząca część społeczności, bo 64%, ufa w decyzje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która potwierdziła ważność wyników wyborów. Z tej grupy 35% spokojnie deklaruje zdecydowaną wiarę w prawidłowość tej weryfikacji, a 29% raczej pozytywnie odnosi się do tych orzeczeń.
Niemniej, 32% ankietowanych wyraża sceptycyzm wobec decyzji SN – dokładnie 22% zdecydowanie nie ufa temu orzeczeniu, a 10% raczej nie jest przekonana. Zdania w tej kwestii nie ma natomiast 4% osób.
Opinie na temat badań zastrzeżeń wyborczych
Aktualne badania opinii społecznej pokazują, że 46% respondentów uważa, iż wniesione zastrzeżenia dotyczące przebiegu wyborów zostały zbadane wystarczająco rzetelnie. Z kolei 41% ocenia, że dochodzenia te nie były wystarczające, a 13% nie ma w tej sprawie własnego zdania.
Metodologia badania – jak przeprowadzono sondaż?
Badanie wykonano metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI, 90% próby) oraz poprzez ankiety internetowe (CAWI, 10%). Przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych obywateli Polski pomiędzy 7 a 9 lipca 2025 roku.
Polacy jasno wskazują, że większość nie wierzy, iż błędy w komisjach wpłynęły na ostateczny wynik wyborów, a zaufanie do Sądu Najwyższego pozostaje stosunkowo wysokie.