Karol Nawrocki nagle zwrócił się do władz Ukrainy. Domaga się jednej rzeczy

Karol Nawrocki apeluje do władz Ukrainy w ważnym dla Polaków dniu

Niedługo po tym, jak Karol Nawrocki rozpocznie pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Polski, postanowił skierować istotne słowa do władz Ukrainy. W dniu pamięci szczególnie ważnym dla Polaków – 11 lipca – były prezes IPN-u jasno wyraził swoje oczekiwania. “Domagam się systemowego rozwiązania” – podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent elekt.

Krwawa Niedziela 1943 – pamięć i bolesna historia

11 lipca 1943 roku znane jest jako Krwawa Niedziela – dzień brutalnych, skoordynowanych ataków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na polską ludność zamieszkującą Wołyń. W ciągu jednego dnia oraz nocy w co najmniej 150 wsiach w regionach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim, doszło do masowych mordów. Szacuje się, że tego dnia zginęło nawet 8 tysięcy Polaków, często bestialsko zamordowanych przy użyciu siekier, wideł, noży czy broni palnej.

Było to apogeum etnicznej czystki, którą UPA prowadziła od lutego 1943 roku aż do wiosny 1945 roku. Dla Polaków wydarzenia te są synonimem zaplanowanego ludobójstwa wymierzonego w cywilów.

Z kolei wielu Ukraińców postrzega te wydarzenia inaczej – jako element symetrycznego konfliktu, w którym ucierpiały obie strony. Organizacje OUN-UPA dla nich stanowią symbol walki z okupacją sowiecką, a nie terroru skierowanego przeciwko Polakom. Ta różnica w odbiorze bolesnej historii nadal wpływa na skomplikowane relacje między narodami.

Ekshumacje ofiar – temat ciągle nierozwiązany

Kwestia ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pozostaje jednym z najbardziej wrażliwych punktów dialogu polsko-ukraińskiego. Pomimo deklaracji ze strony władz Ukrainy, rzeczywiste postępy w prowadzeniu poszukiwań i identyfikacji szczątków są nadal niewystarczające.

W styczniu tego roku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla polskich mediów takich jak Onet, TVN24, ”Rzeczpospolita” i ”Krytyka Polityczna”, potwierdził, że jego rząd otrzymał stosowne upoważnienie do prowadzenia ekshumacji.

Ministerstwo otrzymało ode mnie upoważnienie. I ja i premier Donald Tusk będziemy ich wspierali w tych procesach – zapewniał Zełenski, odpowiadając na pytania o realizację ekshumacji.

Redaktor naczelny Onetu, Bartosz Węglarczyk, zauważył, że temat Wołynia nadal silnie rezonuje w polskiej debacie publicznej, także w trakcie kampanii prezydenckiej, co świadczy o wciąż żywych emocjach związanych z tą sprawą. Prezydent Ukrainy podkreślił, że nie pozwoli, aby ta historia była wykorzystywana do celów politycznych.

Zełenski apelował o łagodzenie napięć w związku z tą tematyką. Z kolei Donald Tusk zaznaczył, że zarówno on, jak i prezydent Ukrainy, prowadzą wielokrotne rozmowy na ten temat, zauważając widoczne postępy w dialogu.

Mieliśmy spotkanie z premierem, z prezydentem, i jest bardzo ważne, że obydwie strony twierdzą, że widzą postęp – mówił Zełenski podczas styczniowego spotkania z dziennikarzami.

Sejm ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa Wołyńskiego

W bieżącym roku polski Sejm zdecydował, że 11 lipca będzie oficjalnym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa Wołyńskiego. Obchody odbywają się w licznych miastach w całym kraju. Centra pamięci zaplanowano w Warszawie i w Chełmie – lokalizacji, gdzie powstaje muzeum dedykowane ofiarom tej tragedii. Właśnie tam zapowiedział swoją obecność prezydent elekt Karol Nawrocki.

Jeszcze w piątkowy poranek na platformie X (dawne Twitter) zabrał głos, przypominając Polakom, co symbolizuje ten trudny dzień.

Dla nas, Polaków, ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców. To także pamięć o polskich wsiach, po których dziś nie pozostał niemal żaden ślad. Często zostaje tam tylko samotny krzyż… – napisał Karol Nawrocki.

Apel o systemowe rozwiązanie sprawy poszukiwań i ekshumacji

Prezydent elekt mocno zaakcentował, jak ważne jest przeprowadzenie poszukiwań i ekshumacji ofiar zbrodni, aby zapewnić im godny pochówek oraz umożliwić rodzinom odwiedzanie grobów bliskich. Dlatego zwrócił się bezpośrednio do władz Ukrainy z jasnym żądaniem.

Ofiary ludobójstwa na Wołyniu zasługują na godny pochówek, a ich żyjące rodziny mają prawo, by pomodlić się na grobach swoich bliskich. Dlatego konsekwentnie domagam się systemowego rozwiązania przez władze Ukrainy sprawy zgód na poszukiwania i ekshumacje ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego. Pojednanie może być oparte wyłącznie na prawdzie – stwierdził Karol Nawrocki.

Według niego prawdziwe pojednanie narodów jest możliwe tylko wtedy, kiedy opiera się na prawdzie oraz wzajemnym szacunku wobec ofiar tragicznych wydarzeń.