Patrole obywatelskie na granicy polsko-niemieckiej – kontrowersje i napięcia
Na polsko-niemieckiej granicy od pewnego czasu działają tak zwane „patrole obywatelskie”. Ich członkowie próbują pełnić funkcję urzędowych służb państwowych, w tym Straży Granicznej czy policji, broniąc kraju przed migracją. Ich obecność wywołuje jednak wiele kontrowersji i napięć.
Agresja wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej nasila się
Po wpisie narodowca Roberta Bąkiewicza, w którym skrytykował on jedną z funkcjonariuszek Straży Granicznej, agresywne zachowania „patroli obywatelskich” wobec funkcjonariuszy zaczęły się nasilać. Bąkiewicz oskarżył funkcjonariuszkę o działania na szkodę państwa i nazwał jej działania polityką migracyjną realizowaną na niekorzyść Polski.
Publiczne oskarżenia i wezwania do odpowiedzialności
W swoim kontrowersyjnym wpisie Bąkiewicz stwierdził, że funkcjonariuska realizuje szkodliwą politykę migracyjną „na rozkaz przełożonych, którzy świadomie łamią prawo”. Zachęcał także do rozpowszechniania jej wizerunku, argumentując koniecznością pociągnięcia jej do odpowiedzialności.
„Patrole obywatelskie” a reakcja MSWiA
Sytuacja wzbudziła reakcję ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik MSWiA i ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek Dobrzyński, podkreślił, że funkcjonariusze Straży Granicznej nie zasługują na takie traktowanie ze strony obywatelskich patroli.
Jacek Dobrzyński: „Nie pozwolimy na takie zachowanie”
– Funkcjonariusze Straży Granicznej przekazują, że osoby, które jeszcze niedawno skandowały hasło „murem za polskim mundurem”, teraz ich obrażają, popychają i upokarzają. — powiedział Dobrzyński. Podkreślił, że nie zostawi się ich w takiej sytuacji i nie dopuści, aby osoby codziennie ryzykujące zdrowiem i życiem były traktowane w ten sposób.
„Nie pozwolimy na to, by ci, którzy codziennie ryzykują zdrowie i życie, byli w ten sposób traktowani” — mówił Jacek Dobrzyński.
Reakcja służb i dalsze działania
W odpowiedzi na napięcia policja zdecydowała się na zwiększenie liczebności swoich funkcjonariuszy na granicy, aby wesprzeć Straż Graniczną. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na granicy, szczególnie w kontekście intensyfikacji działań „patroli obywatelskich”.
Podsumowanie
Napięcia na granicy polsko-niemieckiej wywołane przez „patrole obywatelskie” są poważnym wyzwaniem dla służb państwowych. Publiczne oskarżenia wobec funkcjonariuszy, jak również agresywne zachowanie członków tych patroli, spotkały się z zdecydowaną reakcją ze strony ministerstwa i służb. Ochrona bezpieczeństwa i godności funkcjonariuszy pozostaje priorytetem.